Yatırımlarımız planladığımız şekilde devam ediyor.


3S Kale Holding Genel Müdürü Alp Gürün: “Yatırımlarımız planladığımız şekilde devam ediyor.”

Türk iş dünyası, 15 Temmuz’dan sonra büyük bir birlik mesajı veriyor, ekonomiye destek mesajları açıklıyor. Siz bu yeni dönem için neler düşünüyorsunuz?
 
Ekonomimizin olumsuz etkilenmemesi için hepimizin üzerine düşen görevler var. Ulus olarak hep birlikte daha çok çalışmalı ve üretmeliyiz. Bu acı hadiseden çıkaracağımız dersle, milletçe geleceğe odaklanmalı ve dinamizmimizi arttırarak yolumuza devam etmeliyiz.
 
Biz de 3S Kale olarak ülkemize, demokrasimize ve değerlerimize sahip çıkıyoruz. Planladığımız enerji ve gayrimenkul yatırımlarına tam gaz devam diyoruz.
 
3S Kale olarak iş dünyasını, ekonomiyi desteklemek için neler yapıyorsunuz, yapacaksınız?
 
2011 yılında, Türk ekonomisindeki dinamikleri göz önüne alarak, enerji ve gayrimenkul alanlarında iddialı bir yatırımcı ve geliştirici olma vizyonu ile 3S Kale’nin temellerini attık. Bu yeni yapıda, hedeflediğimiz sektörlerde fırsatları hızlı değerlendirip, büyük atılımlar yapabileceğimizin bilincindeyiz.
 
Daha önce Kale Kilit bünyesinde bulunan gayrimenkul stoklarını yeniden yapılandırarak 3S Kale Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. ve 3S Kale Yapı ve Ticaret A.Ş. şirketlerini kurduk. 2014 yılına gelindiğinde 3S Kale Enerji Üretim A.Ş. ile ilk olarak jeotermal alanında yatırımlarımıza başladık.
 
2015 yılında grup şirketlerini 3S Kale Holding A.Ş. çatısı altında birleştirdik. Bugün ise 3S Kale Holding bünyesinde enerji ve gayrimenkul geliştirme yatırımlarımıza devam ediyoruz.
 
Sektörünüzün performansında önemli bir değişiklik bekliyor musunuz? Performans, 15 Temmuz’dan daha mı iyi olacak?
 
Gayrimenkul sektörü için olumlu gelişmeler yaşanıyor. Sektör temsilcileri olarak herkes üzerine düşen sorumluluğu sahiplendi.
Emlak Konut GYO’nun, Türkiye'nin geleceğine ve ekonomisine olan güveninin göstergesi olarak başlattığı kampanya, takibinde GYODER öncülüğünde başlatılan ‘Daha Güçlü bir Türkiye için Gayrimenkulde büyük güç birliği’ kampanyası sektöre hareketlilik getirdi.
 
Yine konut kredi faiz oranlarının bir yılın ardından düşme eğilimine girmesi ile birlikte sektördeki hareketliliğin yılsonuna kadar devam etmesini öngörüyoruz. Özellikle sonbahar döneminde hareketlilik daha da artacaktır.
 
Sektörünüzde özellikle hangi alanlarda yatırım ihtiyacı var? 
 
Gayrimenkul sektörü olarak, ülkemizde mevcut yapı stoku düşünüldüğünde kentsel dönüşümü muhakkak gerçekleştirmeliyiz. Temas içinde olduğumuz, yanından geçtiğimiz kısacası çevremizdeki her bir yapı sağlam bir hüviyete kavuşmadan, güven içinde olduğumuzu söylememiz mümkün değildir.
 
3S Kale Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. olarak önümüzdeki bir yıl içinde takdim edeceğimiz her iki projemiz de birer kentsel dönüşüm projesidir. 
 
Enerji sektöründe ise jeotermal, Türkiye’nin enerji ithalatını azaltmasına ciddi katkı sunacak bir milli servetimizdir. Bir benzetmeyle yeraltı enerji kaynağı olarak Körfez ülkelerindeki doğalgaz/petrolün karşılığı olarak bizde jeotermal vardır. Yalnız aramızdaki fark onların kaynaklarının bir gün muhakkak tükeneceği, bizim kaynağımızın ise yenilenebilir olduğu ve tükenmeyeceğidir. Sektörde, yenilenebilir enerji ve jeotermal kaynaklara yatırım ihtiyacı devam etmektedir.
 
Bugün için jeotermal enerji üzerine yoğunlaşmış olmamıza rağmen diğer yenilenebilir enerji türlerinde ve kömür termik santrali üzerine fırsatları değerlendirmek niyetindeyiz.
 
Siz hali hazırda sürdürdüğünüz yatırımlardan bahseder misiniz? Bu yatırımların toplam bedeli ve yapılacağı alanlar hakkında bilgi alabilir miyiz?
 
2016 sonbaharında Avcılar’ın en özel projesini başlatıyoruz. 28.000 m² arsa üzerinde, alçak/8 katlı, geniş peyzaj ve zengin sosyal donatılarına sahip, İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesinin hemen arkasında, Küçükçekmece Gölü manzarasına tam hâkim, kısmen deniz manzarası olan, ulaşım ana akslarına çok yakın bir proje. 72.000 m² satılabilir alanıyla yatırım değeri 350 milyon TL olan projede 3 adet blok üzerinde, çeşitli büyüklükte toplam 523 adet daire ve 12.000 m² mağaza alanı olacak. Projenin detaylarını, muhtemelen Ekim ayında yapacağımız lansman toplantısında paylaşıyor olacağız.
 
2017 yılının ilk yarısında ise Topkapı projemizin lansmanını gerçekleştireceğiz. Bu projenin lokasyonu Topkapı’da, E-5 Çevreyolunun hemen kıyısındadır ve bölgenin güzide yerlerinden biridir. Yaklaşık 30.000 m² satılabilir alanda cadde mağazaları, ofis katları ve 300 kadar daireden oluşacak projenin 250 milyon TL yatırım değeri bulunmaktadır.
 
3S Kale Enerji, yenilenebilir enerji alanını ve jeotermal kaynakları öncelikli olarak kendine konu edinmiş ve çalışmalarına başlamıştır. Jeotermalde amaç yerin derinliklerinden kızgın suyu çıkarıp ısısından faydalanmaktır. Elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra şehir ısıtması da hedefimizdir.
 
Önümüzdeki bir yıl içinde tamamlanacak 20 milyon dolar yatırım tutarında 6 adet derin sondaj kuyusuyla keşif bölgesini geliştireceğiz. Bu lokasyonda toplam 50 milyon dolar yatırımla 20 MW gücünde bir elektrik enerji santralini, 2018 yılının üçüncü çeyreğinde devreye almayı planlıyoruz. 20 MW elektrik gücü, bir başka deyişle 4 kişilik 50.000 hanenin elektrik ihtiyacını karşılamak demektir. Bu çalışmaların dışında, ülkemizin çeşitli bölgelerinde jeotermal projeler geliştirmek amacıyla çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. 
 
3S Kale 2016’yı nasıl geçiriyor, yılsonu hedefinizde bir değişiklik olacak mı?
 
3S Kale köklü geçmişinden gelen güvenilirlik ve yüksek kalite anlayışını sürdürmeye devam ediyor. Ailenin ikinci ve üçüncü kuşakları profesyonel kadromuz ile birlikte omuz omuza çalışıyor.
 
3S Kale Yapı şirketimiz bir avm, ilköğretim binası, muhtelif sayıda mağaza ve 6 adet iş merkezinden oluşan toplam 98.000 m2 kiralanabilir alanı uhdesinde bulundurmakta; avm ve iş merkezlerinin işletmelerini yapmaktadır. 2015 yılında 33 milyon TL kira geliri elde etmiştir. 28.000 m2 kiralanabilir alanı ve 20 milyon TL yıllık getirisiyle Kale Center bu portföyün başında yer almaktadır. 2016 yılında kira gelirlerimizde oranında artış görmekteyiz.
 
2016 yılsonu itibarıyla ise 217 milyon TL ciro hedefimiz devam ediyor.
 
Yeni yatırımlar planlıyor musunuz? Yatırımlarda bir değişiklik, erteleme olacak mı? Şirket/Grup olarak sizin 2023 hedefiniz nedir? 2023 yılına kadar ne kadarlık bir yatırım planınız ve hedeflerinize ulaşmak için nasıl bir yol haritanız var?
 
Yatırımlarımız planladığımız şekilde devam ediyor. Enerji alanında bugün için jeotermal enerji üzerine yoğunlaşmış olmamıza rağmen diğer yenilenebilir enerji alanlarında ve kömür termik santrali üzerine fırsatları değerlendirmek niyetindeyiz.
 
Gayrimenkul yatırımlarımızı ise kentsel dönüşümü ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı gözeterek sürdürüyoruz. Hedefimiz, her yıl iki yeni gayrimenkul projesi geliştirmektir. İnsanımızın yaşam kalitesini yukarı taşıyacak, şehir yaşantısına değer katacak seçkin projeler üretmeyi planlıyoruz.
 
Aydın İncirliova ruhsatımızda 50 MW’lık bir santral kurmak yakın hedeflerimiz arasındadır. Jeotermal ruhsat alanlarımızı genişletmeyi ve Türkiye’nin jeotermal elektrik enerjisi üretiminin yüzde 10’unu 3S Kale olarak tek başına gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
 
Henüz keşfedilmemiş, bakir volkanik alanların, bunlardan birisi araştırma ruhsatımız olan Niğde Aksaray bölgesinde, jeotermal potansiyellerini açığa çıkartmak için araştırmalarımıza devam ediyoruz. Kaynak keşfi yaptığımız takdirde bu bölgelerde de 100 MW’lık santral kurmak hedeflerimiz arasındadır.